PilisFa Centrum Kft, tűzifa PILISSZENTKERESZT

tölgy/cser bűk akác nyár erdei tűzifa megbeszélés szerinti feldolgozással 06-20-997-5474

 

A fáról mesél az erdő.

A Pilisszentkereszti erdőket járva sokszor eszembe jut az elődjeim amikor itt jártak vajon mire gondoltak. Az itt élő ősemberek vajon mivel vágtak maguknak tüzelőt?  A Dobogókőn lévő őrtoronyban a Római legiosok vajon mivel fűtöttek, hogy ne fázzanak a téli hidegben?  A fagyos Dunát / Danubiust / kémlelve, hogy jön e már az ellenség, vajon hányan lehettek? A meleget adó tűzről ki gondoskodott közülük?  A Pilisszántói legios táborban hányan lehettek és vajon miben tüzeltek? A kazán szó a Mi általunk használt nyelvben a Törököktől származik. A pilisszentkereszti Ciszter kolostort kifosztó és leromboló Török katonák lehet, hogy kazánban tüzeltek amikor itt jártak?  A Magyarok királyának II. Andrásnak a felesége Meráni Gertrúd vajon miért választotta ezt a kolostort végső nyughelyéül? A Törökök miért nem elégedtek meg csak azzal, hogy az Ő koporsóját kifosszák?  A koporsó elpusztítására miért volt szükség?  A Mária Terézia idejében idetelepített emberek vajon ilyen szabadon járhatták az erdőt, mint Én?  Az idetelepített családok vajon milyen tárgyakat hoztak magukkal? A föld és erdő tulajdonosok vajon engedték, hogy a szegények fát gyűjtsenek maguknak? A gazdagabb parasztok mikor kivágták az erdőben a fát mivel szállították haza és mivel dolgozták azt fel? A Pilisszentkereszti falú tulajdonosai miért engedték meg a jobbágyaiknak, hogy a romos Ciszter kolostor köveit hazavigyék és azokat beépítsék a házaik falába? A falú házai miért nem rönkfából épültek mint annyi más Kárpátmedencei erdős vidéken? Az ilyen és ehhez hasonló gondolatok sokszor jutnak eszembe az erdőt járva, de őszintén megvallva ezekre a kérdésekre nem találtam egyértelmű választ. A mai kor emberének annyi minden természetes. A fa a tüzelésre szánt jó tűzifa lassan már olyan, mint a tej, amiről a gyermekeink azt sem tudják honnan van.

 

A fa mint tüzelőanyag     

A fa éghető anyag. Elégetése a hőenergia előállításának egyik legősibb módja, és a világ nagy részén ma is nélkülözhetetlen a fűtéshez, főzéshez, egyes háziiparokhoz.

A felmelegített fa 100 °C fölött gázokat kezd kibocsátani, és ezek 220–290 °C között nyílt láng hatására lángra lobbannak, de az anyag tartósan még nem ég. 350–470 °C között a távozó gázok már külső láng nélkül is meggyulladnak: ez a gyulladási pont. Az égés folyamán a hőmérséklet folyamatosan nő, tartós fatüzelésnél 800–1100 °C-ig. A száraz fa fűtőértéke (14–16 MJ/kg) mintegy fele a kőszénének, de mivel kénmentes, a környezetet kevésbé károsítja. A fa megújuló, de legalábbis megújítható energiaforrás.

A tüzelőanyagként használt fa, a tűzifa mennyiségét a kereskedelemben kétféle módon szokás mérni: tömege alapján mázsában, vagy térfogata alapján erdei köbméterben. Egy mázsa (jele: q) = 100 kg, de fontos tudni, hogy a fa tömege nagyon erősen függ a nedvességtartalmától, ezért leggyakrabban élőnedves fára vonatkozik. A tűzifa térfogatának mérésekor az okoz nehézséget, hogy az a fűrészárutól eltérően szabálytalan formájú, nem lehet úgy összerakni, hogy a teret kitöltse. Az erdei köbméter emiatt gyakorlatilag legtöbbször 1,7 köbmétert, 1×1×1,7 métert jelent, ami például 1 méteres hosszra vágott fából 1,7 méter magasra rakott sarang 1 méter hosszan. Ez megfelel nagyjából 10-12 q élőnedves keményfának.

A fa égése után visszamaradó szilárd anyag a hamu. A régi szappanfőzők, kelmefestők, fehérítők, cserzők lúgot készítettek belőle. Nagy mennyiségben használtak fahamut a hamuzsír, vagyis kálium-karbonát előállítására: ez volt az üveg, a szappan, a feketelőpor gyártásának egyik fontos alapanyaga.[

KÉRJE ÁRAJÁNLATUNKAT

A fa, mint tüzelőanyag hagyományokkal rendelkező, az emberiség történetében legrégebben használt energiahordozó egyike. Elengedhetetlen róla beszélni, mert a megfelelő tüzelőanyag kiválasztása az első és legfontosabb lépése a „tiszta” és hatékony tüzelésnek.

A keményebb típusú fafajták alkalmasak inkább tüzelésre, ilyen a bükk, a tölgy, az akác és a gyertyán. Ezeket a fajtákat akkor használjuk, ha csak fával szeretnénk fűteni. Ha vegyes tüzelést (szén és fa) alkalmazunk, megfelelő lehet nyár, éger és a kőris is. A puhafák nem alkalmasak tüzelésre, így például a fenyőfajták a magas gyantatartalmuk miatt, vagy a gyümölcsfák, melyeknek alacsony a fűtőértékük, ezen kívül károsítják a tüzelőberendezésünket, illetve a kéményt.

Pilisszentkereszt

fakitermeles_1.jpg

 

pilisfa-centrum-kft.jpg

google-site-verification: google5fd31934c6b05fb8.html 

Weblap látogatottság számláló:

Mai: 4
Tegnapi: 4
Heti: 38
Havi: 108
Össz.: 32 209

Látogatottság növelés
Oldal: tűzifa Pilisszentkereszt
PilisFa Centrum Kft, tűzifa PILISSZENTKERESZT - © 2008 - 2025 - pilisszentkereszttuzifa.hupont.hu

A HuPont.hu segítségével a weboldalkészítés gyors! Itt kezdődik a saját weboldalkészítés!

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »